Związek nieidealny

 

Związek

FrankWinkler / Pixabay

Książka „Związek dwojga” Jürga Willi to pierwsza z pozycji książkowych, jakie chcę polecić czytelnikom mojego bloga. Od teraz cyklicznie pojawi się tu kilka słów o interesujących i godnych polecenia książkach psychologicznych.

 

Szwajcarski psychiatra Jürgii Willi prezentuje w swojej książce cztery typy relacji, opartych na doborze dyktowanym niezaspokojonymi, zepchniętymi do nieświadomości pragnieniami, lękami, frustracjami. Psychoanalitycy wierzą, że szukamy partnera o podobnych problemach, ale z innym skryptem radzenia sobie z nimi. Czy taki związek dobrze rokuje? Bywają związki, które przetrwają lata, ale pamiętać należy, że u ich podłoża leży czasem chorobliwa zależność. Czasem jedna z osób staje się bardziej świadoma, dotychczasowy układ przestaje jej odpowiadać i para sięga po fachową pomoc psychologa czy psychoterapeuty. 

Po krótce przedstawię Wam prezentowane w książce typy relacji:


Odbijaj się w moim blasku, czyli kiedy Narcyz kocha Narcyza Komplementarnego


Mały Narcyz był kochanym i podziwianym dzieckiem swoich rodziców i za wszelką cenę tego podziwu nie chciał stracić. To często mały geniusz, niezwykły talent, nieprzeciętna uroda – można się było pochwalić nim na przyjęciach rodzinnych i wśród znajomych. Gdy dorósł, osiągnął wiele – to naukowiec, artysta, manager dużej firmy. Za partnera/partnerkę wybiera Narcyza Komplementarnego, który z kolei też lubi być chwalony, też chce być kimś, ale dzięki swojemu partnerowi, a nie poprzez własne osiągnięcia. 


Nikt lepiej niż ja się Tobą nie zajmie, czyli ja jestem Rodzicem, a ty Dzieckiem


W tej relacji jedno jest Rodzicem, drugie Dzieckiem, jedno by żyć, musi się opiekować, drugie by istnieć, musi się poddać opiece. Najczęściej Dziecku na wczesnych etapach rozwoju zabrakło opieki ze strony rodziców czy innych opiekunów. Niezaspokojoną potrzebę rekompensuje sobie poprzez związek z osobą, która jest w stanie się o nie należycie zatroszczyć. To często dużo starszy, majętny mężczyzna (w wypadku kobiet) lub gospodyni domowa poświęcająca się dla rodziny i domu. 


Ja cię urządzę, czyli jak Dominująca z Uległym


To związek, w którym jedno ma władzę, drugie się jej poddaje. Czasem dominuje mężczyzna, czasem kobieta. Jedno by żyć, musi rządzić, szuka więc partnera/partnerki, które się tej władzy skwapliwie podda. Osoba uległa godzi się na bycie słabszą i zależną, to często jedyny skrypt zachowania jaki zna, wyniesiony z domu. 


Żyjemy w cudnej bajce, czyli Histeryków dwóch


Ona jako dziecko uwielbiana przez ojca, w czasie dorastania odrzucona przez niego, szuka księcia/rycerza, który będzie ją podziwiał i wielbił, spełniał wszystkie zachcianki. Ów książę/rycerz jako dziecko miał analogiczne doświadczenia z matką. Jego dorosła postawa ma mu dodawać męskości i animuszu.

 

Czy możliwy jest związek idealny?

Pacjenci czasem zadają takie pytanie w gabinecie psychologa czy psychoterapeuty. Nie ma związków idealnych, wszędzie zdarzają się niesnaski i konflikty. Recepta na udany związek? Dużo zrozumienia i zaufania. Rozmawianie o wszystkim, dzielenie się swoimi opiniami i emocjami. Wspólne działania. Wspólne cieszenie się i smucenie.