Zdrowe myśli

Zdrowe myśli skeeze / Pixabay

Zdrowe myśli skeeze / Pixabay

Zdrowe myśli odgrywają niezwykle istotną rolę w sporcie ale także w każdym obszarze naszego życia codziennego. Czy zdajesz sobie sprawę z tego, jak czesto i jak mocno Twoje oczekiwania wpływają na Twoje działania?

Przez lata lekkoatleci wierzyli, że człowiek nie może przebiec dystansu mili w ciągu 4 minut. Przekonanie to było powtarzane wielokrotnie i pokutowało szereg lat. Roger Bannister w 1954 r. pokonał dystans mili w krótszym niż 4 minuty czasie! Trenował kilka miesięcy, przygotowywał się. Ale kluczem do sukcesu była zmiana przekonania. Biegacz postanowił osiągnąć cel jakim była mila w mniej niż 4 minuty. Wystarczyło zmienić przekonanie, przekonwertować niemożliwe w możliwe – by sukces był na wysiągnięcie ręki. Po Bannisterze inni biegacze także osiągali porównywalne wyniki, co pokazuje, że zmiana schematu, którym się kierujemy, pozwala na zmiany w zachowaniu. To w efekcie prowadzi do osiągniecia pożądanych efektów i wymarzonych celów!

Okazuje się, że wszystko zaczyna się w Twojej głowie, a czasem wystarczy tylko (lub aż) zmienić schemat myślenia! Zmiana schematów myślenia prowadzi do zmian w sferze emocji i zachowań.

Rozpoczynam cykl artykułów o roli zdrowych przekonań i racjonalnych myśli w naszym życiu. Zdrowe myslenie charakteryzuje się szeregiem cech, o których szerzej będzie można przeczytać w kolejnych wpisach. Zdrowe myśli charakteryzuje szereg atrybutów:

  • chronią nasze życie i zdrowie
  • umożliwiają osiąganie celów
  • pozwalają uniknąć konfliktów lub je zażegnać
  • pozwalają nam czuć tak, jak chcemy się czuć
  • a przede wszystkim zdrowe myśli są oparte na faktach!

Wymienione atrybuty pozwalają odróżnić zdrowe myśli od tych, które są pozbawione racjonalności.

Wszystkim zainteresowanym tematem racjonalnch i zdrowych myśli polecam wpisy na psycholog-mularczyk.pl Kolejny wpis o tym, jak odróżnić fakty od przekonań, myśli, schematów, które mamy w głowie. Ponadto tych, którzy chętni są, by nad swoim myśleniem popracować i pogłębić wgląd w siebie zapraszam do gabinetu. Czasem niewiele trzeba, by zmienić w swoim funkcjonowaniu bardzo dużo.