Wywiad refleksyjny – psycholog sportu

ElisaRiva / Pixabay

Wywiad refleksyjny – jedna z metod pracy psychologa z zawodnikiem i drużyną. Rozpoczynam cykl artykułów przybliżających wybrane metody pracy psychologa sportu. Nie taki psycholog sportu straszny, jak go malują 😉

Wywiad refleksyjny w sporcie ma nieco inny charakter niż tradycyjny wywiad w gabinecie psychologa. Jego celem jest pogłębienie refleksji i przemyśleń dotyczących poprzedniego/aktualnego sezonu. Składają się nań osobiste doświadczenia dotyczące sukcesów i porażek, poziomu motywacji w ważnych momentach i emocji wtedy przeżywanych. Tego typu rozmowa pokazuje zawodnikowi, jaka jest skala jego dokonań, pozwala też na powrót do przyjemnych i wzmacniających wydarzeń z ostatnich dni. Ponadto refleksja dotycząca błędów czy porażek pomaga zaaplikować właściwe strategie w następnym sezonie. Interwencja ta pozwala na zwiększenie pewności siebie i poczucia samoskuteczności, zwiększa też wewnętrzne poczucie kontroli zawodnika i przeświadczenie o odpowiedzialności za swoje działania.

Jakie pytania zadaję zawodnikom/drużynie w pracy psychologa sportu?

  • jakie są Twoje/Wasze najlepsze wspomnienia z ostatniego sezonu?
  • Twój najlepszy występ, to…
  • co poprawiłeś/czego się nauczyłeś w ostatnim sezonie?
  • co poprawiliście/czego się nauczyliści jako drużyna w ostatnim sezonie?
  • z czego jesteś dumny/jesteście dumni jako drużyna?
  • w jaki sposób pomogłeś swojej druzynie dojść do poziomu, jaki reprezentuje teraz?
  • co poradziłbyś młodszym od siebie kolegom, którzy stawiają pierwsze kroki w Twojej dyscyplinie?

Zawodowe doświadczenia pozwalają wnioskować, że ta rozmowa z zawodnikiem/drużyną mająca taki charakter wyzwala wiele pozytywnych emocji, pozwala na wgląd w siebie u każdego z zawodników, dodaje motywacji, pozwala precyzować cele.

Zapraszam do współpracy Zawodników Indywidualnych i Drużyny 🙂 Pracuję jako psycholog sportu w Poznaniu, ale dojeżdżam do miast na terenie całej Wielkopolski.