Sekret udanego związku

Sekret udanego związku

5688709 / Pixabay

Sekret udanego związku? Para znanych psychologów – Christina Maslach i Philip Zimbardo zalecają:

1) Wprowadzajcie nowe zwyczaje, tradycje, rytuały – może cotygodniowe środowe przejażdżki rowerowe, czwartkowe kino, sobotnie śniadania w łóżku. Z pozoru prozaiczne rzeczy składają się na całość Waszej relacji. Wspólne doświadczenia pozwalają budować wspólną narrację.
2) Pamiętajcie, że drobne zmiany poczynią więcej dobra w związku niż wielkie rewolucje. Czasem nie chodzi o to, by przewracać swoje życie do góry nogami w nadziei na rewolucyjne zmiany!
3) Dbajcie o “my” w związku. Rzecz w tym, by nie robić wszystkiego razem, ale wspólnie uczestniczyć w procesie tworzenia wspólnej historii.
4) Zarażajcie się nawzajem swoimi pasjami, marzeniami, planami. Nie w tym jest rzecz, by wszystko robić, ale poznanie świata partnera stwarza wspólne pole do większego zrozumienia siebie i swoich potrzeb!
5) Pamiętajcie, że kłótnia często działa ożywczo. Gdy pozbawiona jest oskarżeń i obarczania winą, a służy konstruktywnej wymianie zdań i wyrażaniu swoich niepokojów i lęków – wzbogaca związek. Spory często wzbogacają relację. 
6) Bądźcie dla siebie wciąż atrakcyjni – fizycznie i intelektualnie. Domowy outfit może i być wygodny, ale czy potargane włosy i poplamiony dres pozostaną atrakcyjne dla partnera/partnerki? Rozwijajcie siebie i swoje zainteresowania, tak, by wciąż być pociągającymi intelektualnie.