Samotność – relacja z samym sobą

Samotność

Samotność

Samotność budzi strach. Czasy przyszły takie, że powszechnie się jej boimy.  Gorączkowo poszukujemy “drugiej połowy”, otaczamy się ludźmi w każdej minucie życia. W pracy niejeden z nas chwali sobie pracę w open space, a dobrze spędzony weekend definiuje przez pryzmat zabawy w grupie bliższych znajomych, a bywa, że i przypadkowych ludzi. Unikamy każdej chwili, w której zmuszeni jesteśmy spędzić czas sami ze sobą. Zawsze jednak pozostaje wirtualny kontakt z ludźmi poprzez telefon, czy internetowe komunikatory, co daje nam złudną namiastkę relacji międzyludzkich. Ale zarazem spełnia swoje zadanie polegające na unikaniu konfrontacji z samym sobą!

Bo właśnie tej konfrontacji, tej okazji do kontaktu ze swoimi myślami, potrzebami, sygnałami z ciała – boimy się najbardziej. Tłumimy to, co naturalne, a samotność jest właśnie zjawiskiem naturalnym i wpisanym w nasze bytowanie. Owszem, zgadzam się, że człowiek stadną jest istotą i drugiego człowieka potrzebuje. Sztuką jest jednak potrafić bez ataków paniki i lęku przetrwać w swoim jedynie towarzystwie weekend, a może nawet tydzień wakacji. Dla niejednego z nas samotny wieczór rozpatrywany jest w kategoriach tragedii, co dopiero zagraniczny wyjazd.

Tymczasem, by w pełni być w relacji z innymi, trzeba umieć być ze sobą – w pełnym zrozumieniu siebie, z pełną akceptacją swojej osoby, ze świadomością swoich potrzeb. Pamiętajcie, że najważniejsza relacja, jaką tworzymy, to ta z samym sobą! Każdego dnia, starajcie się wygospodarować czas tylko dla siebie – samotny spacer czy bieg po parku, relaksująca kąpiel, godzinna lektura. Nic bardziej nie wzmocni każdego z Was, kto boi się swojego towarzystwa, wyjścia samotnego na kawę, na obiad do restauracji, do kina, do teatru, na zakupy, na spacer. 

Gdy nauczycie się spędzać czas ze sobą, nauczycie się w pełni żyć z drugim człowiekiem, dacie z siebie to co najlepsze w związku, będziecie dobrymi przyjaciółmi i kompanami podczas podróży. Samotność ćwiczyć będzie Waszą samoświadomość, a Wasza samoświadomość jest kluczem do bycia szczęśliwymi.