
rutyna przygotowawcza Pexels / Pixabay
Rutyna przygotowawcza to systematyczna sekwencja zachowań motorycznych, poznawczych i emocjonalnych. Rutyny wykonywane są w określonej kolejności przed wykonaniem zadania. Zarówno jej tempo, jak i moment rozpoczęcia i czas trwania (5-25 sekund) są zależne od sportowca.
Rutyna przygotowawcza jest widoczna podczas piłkarskich rozgrywek, kiedy piłkarz przygotowuje się np. do rzutu karnego. Kibice i obserwatorzy widzą, jak ten wykonuje kilka podobnych ruchów przed właściwym wykonaniem.
Czy jest to domena tylko mistrzów? Nie, wystarczy kontrola poznawcza i emocjonalna, świadomość swojego ciała i czas poświęcony na wykształcenie rutyn przygotowawczych (zazwyczaj kilkanaście sesji).
Jak to działa? Wielokrotne powtarzanie określonych ruchów, długa praktyka sprawiają, że wykształcają się w mózgu nowe połączenia między korą a obszarami odpowiedzialnymi za ruch (Hatfield, Kerick, 2007). Im więcej powtórzeń, tym połączenia te są trwalsze i mocniejsze.
Jak długo trzeba praktykować? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, poziomu wyczynu, motywacji. Badania przeprowadzone na grupie wportowców wyczynowych pokazały, że przyswojenie rutyny zajmuje od 2 do 24 sesji, które trwają średnio 40 minut (Lidor, 2007).
Co może mi pomóc? Podczas przyswajania rutyny przygotowawczej pomocna jest m.in. strategia “pięciu kroków” (Lidor, 2004):
- uzyskanie podobnego stanu mentalnego niezależnie od sytuacji zewnętrznej
- wyobrażenie sobie wykonania danej czynności
- koncentracja uwagi na ważnych elementach
- wykonanie rutyny przygotowawczej i czynności bez analizy samego siebie i stosowania strategii samoregulacji
- ocena wykonania po zakończeniu.
Jesteś zainteresowany pracą nad swoim przygotowaniem do treningów? Sportowcu, potrzebujesz pomocy? Zadzwoń, napisz: https://psycholog-mularczyk.pl/pl/#footer
Zapraszam pod nowy adres: Towarowa 41/4 w Poznaniu, zawsze po uprzednim umówieniu się na spotkanie przez formularz na stronie.