Rutyna przygotowawcza – przepis na sukces na podium

rutyna przygotowawcza

rutyna przygotowawcza Pexels / Pixabay

Rutyna przygotowawcza to systematyczna sekwencja zachowań motorycznych, poznawczych i emocjonalnych. Rutyny wykonywane są w określonej kolejności przed wykonaniem zadania. Zarówno jej tempo, jak i moment rozpoczęcia i czas trwania (5-25 sekund) są zależne od sportowca.

Rutyna przygotowawcza jest widoczna podczas piłkarskich rozgrywek, kiedy piłkarz przygotowuje się np. do rzutu karnego. Kibice i obserwatorzy widzą, jak ten wykonuje kilka podobnych ruchów przed właściwym wykonaniem.

Czy jest to domena tylko mistrzów? Nie, wystarczy kontrola poznawcza i emocjonalna, świadomość swojego ciała i czas poświęcony na wykształcenie rutyn przygotowawczych (zazwyczaj kilkanaście sesji).

Jak to działa? Wielokrotne powtarzanie określonych ruchów, długa praktyka sprawiają, że wykształcają się w mózgu nowe połączenia między korą a obszarami odpowiedzialnymi za ruch (Hatfield, Kerick, 2007). Im więcej powtórzeń, tym połączenia te są trwalsze i mocniejsze.

Jak długo trzeba praktykować? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji, poziomu wyczynu, motywacji. Badania przeprowadzone na grupie wportowców wyczynowych pokazały, że przyswojenie rutyny zajmuje od 2 do 24 sesji, które trwają średnio 40 minut (Lidor, 2007).

Co może mi pomóc? Podczas przyswajania rutyny przygotowawczej pomocna jest m.in. strategia “pięciu kroków” (Lidor, 2004):

  1. uzyskanie podobnego stanu mentalnego niezależnie od sytuacji zewnętrznej
  2. wyobrażenie sobie wykonania danej czynności
  3. koncentracja uwagi na ważnych elementach
  4. wykonanie rutyny przygotowawczej i czynności bez analizy samego siebie i stosowania strategii samoregulacji 
  5. ocena wykonania po zakończeniu.

Jesteś zainteresowany pracą nad swoim przygotowaniem do treningów? Sportowcu, potrzebujesz pomocy? Zadzwoń, napisz: https://psycholog-mularczyk.pl/pl/#footer

Zapraszam pod nowy adres: Towarowa 41/4 w Poznaniu, zawsze po uprzednim umówieniu się na spotkanie przez formularz na stronie.