Psycholog sportu – jakimi metodami pracuje? Z kim pracuje? Jakie korzyści przynosi współpraca ze specjalistą?
Psycholog sportu oferuje wsparcie sportowcom w każdym wieku, zarówno w sportach indywidualnych jak i drużynowych. Oferuje także pomoc psychologiczną trenerom i rodzicom najmłodszych sportowców. Idealnie jest, gdy staje się członkiem sztabu szkoleniowego. Wtedy wespół z trenerem pracują nad przygotowaniem mentalnym zawodnika/zawodników jako drużyny. Ponadto psycholog pomaga trenerowi w radzeniu sobie w sytuacjach stresowych, pomaga mu w budowaniu zespołu i relacji w drużynie, wspiera go też w zrozumieniu mechanizmów kierujących zawodnikami.
Psycholog specjalizujący się w obszarze sportu wzmacnia szereg kompetencji zawodnika takich jak:
- radzenie sobie z emocjami i sytuacjami trudnymi
- koncentracja uwagi
- zarządzanie czasem
- praca nad celami
- motywacja w sporcie
- budowanie drużyny
- komunikacja
- i wiele innych
Psycholog sportu oferuje szereg oddziaływań, które maja na celu wzmocnienie zawodnika na każdym etapie jego kariery:
- trening mentalny
- trening koncentracji i uwagi
- trening wyobrażeniowy
- trening relaksacji sensorycznej
- budowanie świadomości ciała
- budowanie pewności siebie i wzmacnianie poczucia własnych kompetencji
- wsparcie w czasie powrotu do sprawności po kontuzji
- wsprowadza techniki poznawcze, które mają na celu zmianę nieracjonalnego myślenia zawodników
Jak długo i jak często pracuje się z psychologiem w sporcie?
Częstotliwość spotkań uzależniona jest od rodzaju interwencji – najczęściej to jeden warsztat w tygodniu dedykowany drużynie, 1-2 konsultacje indywidualne tygodnowo w wypadku sportowców pracujących indywidualnie. Praca ma zazwyczaj charakter długofalowy, ale czas współpracy ustala się na początku drogi i jest on uzależniony od zamierzonych celów.
Czy psycholog sportu zawsze jest potrzebny?
Nie zawsze współpraca z psychologiem jest koniecznością. Znam kilku bardzo samoświadomych sportowców, dojrzałych emocjonalnie, świetnie radzących sobie np. ze stresem w sytuacji startowej i niemających problemów z motywacją. Wtedy interwencje psychologiczne nie są konieczne.
Jakie korzyści przynosi współpraca?
Przede wszystkim zwiększenie wglądu we własne emocje, zwiększenie świadomości, poprawa koncentracji, zwiększenie pewności siebie. Ponadto często poprawa relacji w drużynie. Psycholog pomaga zrozumieć sens godzenia się z porażkami – taki trening jest kluczowy już od najmłodszych lat w sporcie. Psycholog pomaga też w sytuacji wypalenia w karierze sportowej, w czasie rekonwalescencji, w czasie dochodzenia do siebie po kontuzji.
Więc dlaczego nie działa?!
Na sukces pracuje się długofalowo, w porozumieniu z trenerem, trenerami pomocniczymi, czasem we współpracy z rodzicami ( w wypadku małych sportowców). Współpraca nie ogranicza się do jednego spotkania w tygodniu (to też wyjazdy na mecze, obozy, praca w szatni przed meczem). Jednorazowe spotkanie przed ważnym meczem nie przyniesie korzyści, czasem zaś może zaszkodzić. Ważne jest, by trener darzył psychologa zaufaniem – co do metod i kompetencji, jakie ma ten. Jest to gwarantem stabilnej i owocnej współpracy.