Pieniądze, emocje, zachowania

Pieniądze

Pieniądze pasja1000 / Pixabay

Pieniądze budzą emocje. Zarówno ich brak, jak i dostatek. Może nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale bywa, że za naszymi zachowaniami finansowymi stoją nasze emocje, konflikty i lęki. Czasem mocno trzymamy się za portfel i nie pozwalamy sobie na finansową beztroskę. Innym razem chętnie wydajemy środki na nieprzemyślane zakupy.

Według teorii Furnhama (1996) możemy wyróżnić następujące typy zachowań związanych z wydawaniem pieniędzy:

  • Skąpiec, który trzyma pieniądze w skarpecie – utrata gotówki budzi w nim lęk. Nie ufa bankom, pieniądze woli chomikować w domu.
  • Niepohamowany marnotrawca – kiedy chce poprawić sobie nastrój, wydaje gotówkę. Kompulsywnie kupuje zawsze wtedy, gdy doskwiera mu smutek czy żal. A że na dłuższą metę zakupy nie są w stanie zredukować niechcianej emocji, marnotrawca kupuje i kupuje, i kupuje…
  • Nabywca władzy – pieniądze to dla niego władza, gromadzi więc środki, by budzić uznanie i podziw innych ludzi. Sam także ocenia innych przez pryzmat posiadanych pieniędzy.
  • Poszukiwacz sklepowych okazji – jego czujnemu oku nie ujdzie żadna cenowa gratka. Kupuje dużo, tanio, rzeczy … nie do końca potrzebne.
  • Gracz – przyjemność czerpie z gier i napawa się ekscytacją doświadczaną w czasie, gdy oczekuje na finansową wygraną.

Jeśli przypisujemy pieniądzom inne niż typowo ekonomiczne funkcje, wtedy dochodzi do kształtowania się niewłaściwych zachowań związanych z wydawaniem pieniędzy. Środki finansowe nie służą tworzeniu więzi społecznych, na dłuższą metę nie zbudują społecznego uznania i prestiżu, nie pomogą w ocieraniu łez. Pieniądze są środkiem wymiany. Pieniądze to jedynie instrument, narzędzie w pozyskiwaniu innych, często materialnych dóbr.