Motywacja – czemu tak trudno dokonać zmiany

motywacja

Unsplash / Pixabay

Motywacja – potrzebujemy jej każdego dnia, by wskrzesać w sobie wolę działania, ukierunkować je, utrzymać swoją aktywność. Czemu jednak czasem tak ciężko ją utrzymać?

Motywacja a prawo reaktancji psychologicznej.

Gdy ktoś narzuca nam przymus zrobienia czegoś, to chociaż na początku sami będziemy uważać, że to działanie jest konieczne, to na nakaz reagowac bedziemy z niechęcią. Z tych samych względów zamiast robić to, co ktoś nam każe, wybieramy to, czego ktoś każe nam unikać.

Co nas przekonuje do działania?

Przede wszystkim to, czego chcemy sami, pragnienie, które wypływa z nas samych. Jeśli jest to wola innych, trudno, by nazwać to motywacją. Gdy ktoś, chce nas do czegoś przekonać, uda mu się to jedynie, gdy przedstawi nam wybór działania, a nie nakaz. Stąd chcę a nie muszę jest bardziej skuteczne w pracy nad osiągnięciem celów.

Cel przed oczami

Jeśli nie do końca wiesz, że to do czego zmierzasz, jest tym, czego potrzebujesz – na próżno szukać motywacji. Jeśli widzisz jasno cel i pozytywne efekty osiągnięcia go, wtedy łatwiej jest pracować nad swoim działaniem, które będzie charakteryzować motywacja.

Motywacja wewnętrzna vs zewnętrzna

Wewnętrzna jest wzbudzana, gdy służy zaspokojeniu naszych potrzeb, zewnętrzna – gdy wiąże się z systemem kar i nagród. Skuteczniejszy jest pierwszy typ. Stąd kara przed jedynką, czy widmo podwyżki mniej motywują niż zaspokojenie chęci wiedzy, posiąście nowych umiejętności czy samorealizacja.

Jeśli chcesz popracować nad swoją motywacją, zapraszam do kontaktu: https://psycholog-mularczyk.pl/pl/#footer

Każdemu polecam lekturę Michaela Pantalona dotyczącą motywacji.