Dzieci i sport

Dzieci i sport

luvmybry / Pixabay

Dzieci i młodzież, uprawiając sport, czerpią z niego niezmierzone korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. W artykule o tym, co szczególnie zachęca dzieci do uprawiania sportu i jakie benefity płyną z aktywności fizycznej.

Dlaczego?

Po pierwsze – zabawa. Potwierdzają to obserwacje specjalistów (trener, psycholog sportu) jak i doniesienia z badań (np. Gould i in., 1998). Sport ma być przyjemnością. Ponadto okazją do spotkania z innymi, którym przyświecają podobne sportowe cele. Sport na tym etapie sprzyja także nawiązwaniu więzi (np. w obrębie swojej drużyny).

Kolejne czynnik sprzyjające uprawianiu sportu na wczesnych etapach to: poprawa własnych sportowych kompetencji a także korzyści płynące z rywalizacji. Tak – korzyści. Zwykliśmy demonizować rywalizację, tymczasem sport trudno sobie wyobrazić bez rywalizacji, która stwarza okazję do porównania swoich zdolności z innymi, a także nauki gry zgodnej z zasadami fair play.

Kolejne powody, dla których dzieci i młodzież zaczynają angażować się w sport to presja i moda na uprawianie danej dyscypliny. Jeśli najmłodsi przy wyborze danej dyscypliny kierują się jednym z tych czynników, istnieje spore prawdopodobieństwo, że sport w niedługim czasie może ich znudzić.

Korzyści wynikające ze sportu na najmłodszych etapach życia

Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – jeśli dzieci zapałają miłością do aktywności fizycznej, jako dorośli będą chętniej angażować się w sport niż osoby, które w najmłodszych latach ze sportem miały kontakt tylko na lekcjach wychowania fizycznego.

Kolejnym ważnym aspektem jest budowanie więzi i relacji z innymi w sportach zespołowych.

Sport jest doskonałą okazją do pracy nad swoimi emocjami – ich kontroli i regulacji. Konfrontacja z uczuciami, jakie towarzyszą wygranej, ale także przegranej, pozwalają na naukę radzenia sobie z emocjami (zwłaszcza z tymi niechcianymi). Umiejętność wyciągania wniosków płynących z popełniania błędów, to także ważna nauka na przyszłość, pozwalająca na doskonalenie się, ale także wzmacniająca szacunek dla przeciwnika.

Nie do przecenienia są takze korzyści dla zdrowia fizycznego płynącego ze sportu – aktywność fizyczna sprzyja utrzymaniu prawidlowej masy ciała, zwiększeniu sprawności, poprawie sylwetki.

Po więcej informacji, zachęcam do sięgnięcia po “Psychologię sportu i aktywności fizycznej” A. Łuszczyńskiej.

Zapraszam także na konsultacje psychologa sportu w Poznaniu. Więcej o roli aktywności fizycznej dla zdrowia psychicznego znajdziesz tu:  https://psycholog-mularczyk.pl/sport-a-zdrowie-psychiczne/