Dermatillomania – częsty problem w gabinecie psychologa

Dermatillomania

#skin #skinproblem #face #faceproblem #dermatillomania

Dermatillomania to inaczej kompulsywne skubanie skóry. DSM-V klasyfikuje dermatillomanię w grupie zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. To poważny problem dotykający ok.2% populacji – głównie kobiety w okresie adolescencji.

Dermatillomania – jak sama nazwa wskazuje – polega na skubaniu paznokciami skóry twarzy, szyi, rąk. Czasem osoba chora posiłkuje się pincetą. Czynność ta pozwala na usunięcie napięcia psychicznego i przynosi chwilową ulgę. Częstym powikłaniem tego zaburzenia są problemy natury dermatologicznej. Makijaż nie jest w stanie przykryć zmian na twarzy, a osobę z dermatillomanią czeka długa terapia u dermatologa. Czasem zmiany na skórze są nieodwracalne i twarz szpecą blizny. U około 1/3 pacjentów obserwuje się inne zaburzenia towarzyszące takie jak: zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia nastroju, trichotillomanię (kompulsywne wyrywanie włosów) i in.

To co raz częstszy problem pojawiający się w gabinecie psychologa i psychiatry. Nieradzenie sobie z sytuacjami trudnymi sprawia, że chorzy na dermatillomanię uciekają się do zachowań, które mimo przyniesienia chwilowej satysfakcji w dalszej konsekwencji im szkodzą. Uszkodzenia skóry skutkujące bliznami sprawiają, że osoba chora alienuje się, rezygnuje z życia towarzyskiego co znów prowadzi do intensyfikacji zachowań. Wskazana jest terapia poznawczo-behawioralna (CBT), trening zmiany nawyków (HRT), terapia grupowa, oddziaływania psychoedukacyjne. W wielu wypadkach wskazane jest takze wdrożenie farmakoterapii (SSRI).

Wszystkim zainteresowanym najnowszym doniesieniom odnośnie trichotillomanii (wspomnianego wcześniej kompulsywnego wyrywania włosów) polecam artykuł: http://psychiatriapolska.pl/uploads/images/PP_1_2016/127GawlowskaSawosz_PsychiatrPol2016v50i1.pdf