Cielesne zaburzenie dysmorficzne

cielesne zaburzenie dysmorficzne

cielesne zaburzenie dysmorficzne Unsplash / Pixabay

Cielesne zaburzenie dysmorficzne  to co raz częściej obserwowane zjawisko. Zdrowy fizycznie człowiek deklaruje niezadowolenie ze swojego wyglądu. Zaburzenie dotyka ok. 2% populacji i szacuje się, że jest przyczyną ok. 10% wizyt u dermatologów i 30% operacji plastycznych nosa.

Cielesne zaburzenie dysmorficzne to nie tylko przesadna dbalość o swój wygląd zewnętrzny. To obsesyjne przeglądanie się w lustrze, to porównywanie swojego wyglądu z wyglądem innych, to wreszcie widzenie w swoim wyglądzie wad, których nie ma.

Najnowsze DSM-V traktuje zaburzenie dysmorficzne (body dysmorphic disorder BDD) jako zaburzenie z grupy zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych. DSM-V przestrzega klinicystów przed używaniem nazwy dysmorfofobia, gdyż zaburzenie nie ma nic wspólnego z irracjonanym strachem.

Szczególną odmianą BDD jest dysmorfia mięśniowa. Polega ona na obsesyjnym przekonaniu o zbyt małej muskulaturze i niedostatecznej rzeźbie ciała. Spotykana jest w grupie młodych wysportowanych mężczyzn. Niesie za sobą pewne niebezpieczeństwo. Osoby nią dotknięte poddają się katorżniczym treningom na siłowni, często wspomagają się anabolikami i odżywkami. Obserwowana wysoka częstotliwość występowania zaburzenia w populacji dysmorfii mięśniowej może być spowodowana swoistym trendem polegającym na dążeniu do idealnego wyglądu. Badania pokazują, że ideał męskiego piękna to – umięśniona, wyrzeźbiona sylwetka, do której dąży wielu mężczyzn i dorastających chłopców.

Cielesne zaburzenie dysmorficzne może powodować nadmierne zainteresowanie operacjami plastycznymi i obsesyjnym dążeniem do poprawy i korekty często wyimaginowanych (ale wciąż nieurojeniowych!) wad. Osoby dotknięte chorobą kamuflują niedostatki swojego wyglądu poprzez strój, dodatki, zarost, etc. Gdy to nie wystarcza, alienują się, unikają sytuacji społecznych. Cielesnemu zaburzeniu dysmorficznemu mogą towarzyszyć zaburzenia nastroju, czasem także uzależnienia, a nawet myśli samobójcze.