Agresja na stadionie

agresja kibica

agresja kibica keijj44 / Pixabay

Agresja wśród kibiców chuliganów jest zjawiskiem powszechnym i znanym już od czasów starożytnych. Wbrew pozorom nie jest to owoc współczesnych czasów. Polecam artykuł na portalu psychologia-spoleczna.pl mojego autorstwa, który traktuje więcej o tym zjawisku.

Agresja stadionowa – czym jest i czy można sobie z nią radzić http://www.psychologia-spoleczna.pl/aktualnosci/2295-krotka-rzecz-o-agresji-stadionowej.html

Wybitny psycholog sportu, Sankowski (2001), wymienia szereg przyczyn wywołujących zachowania agresywne wśród kibiców. Należą do nich:

  • Wynik sportowy, który wzbudza frustrację oglądających
  • Wygląd fanów, rekwizyty
  • Złośliwe faule
  • Widok osób lub przedmiotów kojarzących się z przemocą (np. policjanci z pałkami)
  • Prowokacyjne zachowanie ze strony drużyny przeciwnej, ochroniarzy etc.
  • Nieudolne/tendencyjne sędziowanie

Warto zwrócić szczególną uwagę na sposób komentowania rozgrywek sportowych w doniesieniach medialnych. Język komentatorów sportowych jest pełen metafor militarnych o zabarwieniu agresywnym – „agresywny blok”, „walka sportowa”, „agresywny serwis”, ponadto często komentatorzy mniej lub bardziej świadomie faworyzują zawodników, którzy w ich opinii grają agresywnie – „zagrał agresywnie – dobry zawodnik”.

Do zachowań agresywnych wśród kibiców może się przyczynić także potrzeba przynależności do wyrazistej grupy agresorów, co tłumaczy zaangażowanie nieletnich kibiców w chuligańskie potyczki stadionowe.